Haber

ABD Savunma Bakanı Austin: İsveç’in NATO’ya katılımı denizde ve havada ciddi katkılar sağlayacak

ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin, İsveç’in NATO’ya üyeliğinin denizde ve havada ittifaka önemli katkılar sağlayacağını söyledi.

Brüksel’deki NATO karargahında düzenlenen NATO Savunma Bakanları Toplantısı’nın sonunda gazetecilere açıklamalarda bulunan Austin, 11-12 Temmuz tarihlerinde Litvanya’nın başkenti Vilnius’ta yapılacak NATO Zirvesi hazırlıklarını ele aldıklarını ifade etti.

Finlandiya’nın NATO üyesi olarak ilk kez bir zirveye katılacağını hatırlatan Austin, İsveç’i de bir an önce katılımını onaylamaya davet ettiklerini söyledi.

İsveç’in NATO üyeliğinin ne gibi katkıları olacağı sorusuna yanıt veren Austin, İsveç’in değerli bir askeri kapasiteye sahip olduğunu, son yıllarda savunma modernizasyonuna önemli yatırımlar yaptığını ve modern bir güç olduğunu belirtti.

Austin, “İsveç’in kısa sürede birlikte çalışabilirlik düzeyine ulaşması zor olmayacak” dedi. söz konusu.

İsveç’in ittifaka denizde ve havada önemli katkılar sağlayabileceğini ifade eden Austin, ittifaka davet edilen bir ülke olarak İsveç ile askeri iş birliğini şimdiden artırdıklarını söyledi.

Bakan Güler ile görüşme

Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler ile görüşmesine ilişkin soruyu yanıtlayan Austin, Bakan Güler ile görüşmek istediğini ve atanmasını tebrik ettiğini söyledi.

Austin, kısa bir görüşme gerçekleştirdiklerini, İsveç’in üyelik başvurusunu da görüştüklerini ve Güler’i üyelik onayında ilerleme kaydetmesi için teşvik etme fırsatı bulduğunu söyledi.

haberaltinova.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu